Dėl žodžių ir darbų 2010-08-10

Dėl žodžių ir darbų (2010-08-10): Aišku, LKŽ nėra žodžio batauti. Bet galima imtis tokios veiklos. O jai įvardinti reikia žodžio.
Jei bent keli grybaudami ne tik uogaus, bet dar ir bataus, atsiras šansas gyvuot ir žodžiui.
Užfiksavus batą miške, šalikelėj ar dar kur nors, galima jį pasiimt į namus ir imtis asambliažą kurti. Jei seksis, ir parodą surengti.
Eksponuot ant grindų. Batavimas įgautų aukštesnį statusą, gal net A.A. dėmesį atkreiptų. Ir prasivertų vartai istorijon ir žodynan.
Bet visai gana tik nufotografuot batą, likusį be šeimininko, pasimetusį, – ir išsiųst el. paštu vgasiliunas@gmail.com.
Ir batautojo nekrologo pavadinimas aiškus: „XY padžiovė batus“. Skambù.

2021-08-03

(413) Markatnabatis

Vilma, iš profesijos ir pašaukimo istorikė, atsiuntė:

2021 VII 28
Laba diena, atostogos nuvedė į Gataučių apylinkes Joniškio rajone, o pasivaikščiojimų maršrutai – į Marcės Katiliūtės tėviškę, Ivoškių kaimą, kur ji yra gyvenusi ir veikė vienas iš jos muziejų. Netoliese, kaimo kapinėse, palaidoti jos artimieji. Dabar namui nebetaikomas paveldo objekto statusas, ir jis palengva virsta pastatu vaiduokliu [kaip pastatas atrodė 2013-ų pabaigoj, dar neišbrauktas iš Kultūros paveldo vertybių registro, galima pamatyti čia]. Ant sienų likę skirtingo meto tapetų pėdsakai, o ant grindų – jau gerokai vėlyvo sovietmečio ženklai, stiklai, draiskanos. Nors batas retro stiliaus, bet lietas, rods, sintetinio kaučiuko padas išduoda ne tokį garbų jo amžių. Gerai, kad muziejuje saugotus M. Katiliūtės darbus, tegu ir pasidalinę, priglaudė muziejai, greta esanti jos vardo Gataučių mokykla. Gaila įsimintino pastato, esančio netoli judraus plento – vargu ar atgims buvęs muziejus, ar atsiras šeimininkas, gebėsiantis išsaugoti namo autentiškumą. Neramu dėl kitų memorialinių sodybų, jų likimas labai priklauso nuo vietos savivaldybės požiūrio.
Su gerais linkėjimais – VilmaB.
— Dėkui, Vilma. Nežinia kodėl žiūrėdamas į šį batą prisiminiau žodį markatnas (lkz.lt yr toks skolinys užfiksuotas; aš kirčiuoju pirmą skiemenį tvirtagališkai, ant r riestinis); markatnas visas šitas reikalas, tai ir radinys tebūnie taip pavadintas – markatnabatis (dėl darybos abejoju, dėl prasmės – ne).

P.S. Gal ir ne tinkamiausia vieta, bet jei apie memorialinius dalykus užsiminta, noris pasidalint. 2017-ais, minint Dalios Grinkevičiūtės 90-metį, Laukuvoj buvo iškilmingai atidarytas jos memorialinis muziejus (dalyvavau, čia ir nuotrauka iš atidarymo yr). Liepos pradžioj planuodamas, ką būtų galima per atostogas Žemaitijoj aplankyt, pagalvojau ir apie Laukuvą: kaip dabar tas memorialinis muziejus atrodo? Prieš išvažiuojant nutariau apsidraust, kad netektų klemkos bučiuot, – Šilalės turizmo informacinio centro puslapy nurodytu el. adresu parašiau: „Laba diena, norėčiau sužinoti, kaip būtų galima aplankyti memorialinę ekspoziciją, skirtą Daliai Grinkevičiūtei, Laukuvoje? Į ką ir kokiu numeriu kreiptis?“ Muziejaus direktorė atsakė:
Laukuvoje ekspozicijos nebėra, kadangi pastatas vis dar laukia renovacijos. Jis tuščias. Visi eksponatai šiuo metu yra Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje. Dalis jų eksponuojami nedidelėje ekspozicijoje, skirtoje Daliai Grinkevičiūtei. Dirbame pirmadieniais penktadieniais 8.00–17.00, šeštadieniais 8.00–15.45.
Tikėkimės (o kas belieka?), pastatas kada nors bus atnaujintas ir ekspozicija grįš į Laukuvą.

4 komentarai:

 1. Ar nebus Marcės Katiliūtės tėviškės lemtis išties liūdna? Pasmalsavau, kaip pastatas atrodė 2013-aisiais, bet paspaudus nuorodą "čia" gavau tik: "Apgailestaujame, bet ieškomo puslapio šiame tinklaraštyje nėra." :(

  AtsakytiPanaikinti
 2. Beje, žodį markatnas ir aš iš kažkurio protėvio esu paveldėjusi, kirčiuoju kaip ir Tu: riestinis ant r.

  AtsakytiPanaikinti
 3. Atsiprašau, buvau kažką primakliavojęs su ta nuoroda. Patvarkiau, dabar, atrodo, viskas tvarkoj.
  O dėl MarcK tėviškės, manau, tiesiog sugrius; ne pirma ir ne paskutinė. Tarkim, Juliaus Janonio, apie kurį yra blaivus Marijaus Šidlausko str. š.m. PP, tėviškė – tiesa, jau senokai, 2009-ais, buvau, nežinau, kaip dabar viskas atrodo.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Tai jau matyt. Kad ir 2013-aisiais jau buvo visai ne kas.

   Panaikinti